List of participants

Name Surname Affiliation/Institution Countrysort icon
1 Qendrim Gashi Associate Professor, University of Prishtina Albania
2 Ian Searston Newcastle University Australia Australia
3 Brailey Sims University of Newcastle Australia
4 Herbert Edelsbrunner IST Austria Austria
5 Goulnara Arzhantseva University of Vienna Austria
6 David Henry University of Vienna Austria
7 Stefan Gerhold Vienna University of Technology Austria
8 Peter Schmitt Universität Wien Austria
9 Christa Binder University of Technology Vienna Austria
10 Diana Stoeva Austrian Academy of Sciences Austria
11 Anca-Voichita Matioc University of Vienna Austria
12 Corinna Bahriawati Vienna University of Technology Austria
13 Valery Gaiko National Academy of Sciences of Belarus Belarus
14 Anastasija Tanyhina Belarusian State University Belarus
15 Yuri Muranov Vitebsk State University Belarus
16 Anna Osinovskaya Institute of Mathematics, National Academy of Sciences of Belarus Belarus
17 Vyacheslav Yanchevskii Institute of Mathematics of National Academy of Sciences of Belarus Belarus
18 Andrei Pranevich Yanka Kupala State University of Grodno Belarus
19 Koen Thas Ghent University Belgium
20 Ana Nistor KU Leuven Belgium
21 Lieven Le Bruyn University of Antwerp Belgium
22 Sven Raum KU Leuven Belgium
23 F. Thomas Bruss Université Libre de Bruxelles , Brussels, Belgium Belgium
24 Carlos Martin-Vide European Research Council Belgium
25 Johanna Ziecina European Research Council Belgium
26 Ioannis Sagias European Research Council Executive Agency (ERCEA) Belgium
27 Wieslaw Studencki ERC National Contact Point Belgium
28 Luiz Alves Dos Santos ERC Belgium
29 Mirjana Vukovic University of Sarajevo Bosnia and Herzegovina
30 Luis Antônio Fernandes de Oliveira State University of São Paulo - UNESP Brazil
31 Roseli Arbach Faculdade de Engenharia de Ilha Solteira - UNESP Brazil
32 Denise de Mattos University of São Paulo Brazil
33 Edivaldo Dos Santos Federal University of S~ao Carlos Brazil
34 Paula Murgel Veloso Universidade Federal Fluminense Brazil
35 Jinyun Yuan Universidade Federal do Parana Brazil
36 Jayme De Luca Universidade Federal de São Carlos Brazil
37 César Guilherme de Almeida Universidade Federal de Uberlândia Brazil
38 Nivaldo Medeiros Universidade Federal Fluminense Brazil
39 Mancho Manev Paisii Hilendarski University of Plovdiv Bulgaria
40 Tanya Mincheva Individual participant Bulgaria
41 Thomas Bouetou UNIVERSITY OF YAOUNDE I Cameroon
42 Ferdinand Mouna UNIVERSITY OF MAROUA Cameroon
43 Yuri Burda University of Toronto Canada
44 Michael C. Mackey McGill University Canada
45 Askold Khovanskii University of Toronto Canada
46 Paul Gauthier Université de Montréal Canada
47 Oleksiy Klurman University of Manitoba Canada
48 Safoura Jafar-Zadeh University of Manitoba Canada
49 Jacek Szmigielski University of Saskatchewan Canada
50 M.W. Wong York University Canada
51 Ting Liu China University of Geosciences China
52 Anping Liu China University of Geosciences China
53 Li Xiao China University of Geosciences China
54 Xing Li China University of Geosciences China
55 Igor Pažanin University of Zagreb Croatia
56 Hrvoje Kraljevic University of Zagreb Croatia
57 Davor Butkovic University of Zagreb Croatia
58 Dragutin Svrtan University of Zagreb Croatia
59 Artur Sergyeyev Silesian University in Opava Czech Republic
60 Josef Málek Charles University in Prague Czech Republic
61 Miroslav Bulicek Mathematical Institute of Charles University Czech Republic
62 Milan Pokorny Charles University in Prague Czech Republic
63 Martin Víta Institute of Computer Science / Academy of Sciences of the Czech Republic Czech Republic
64 Jana Flaskova University of West Bohemia Czech Republic
65 Pavel Exner Czech Academy of Sciences Czech Republic
66 Olga Rossi The University of Ostrava Czech Republic
67 David Saunders University of Ostrava Czech Republic
68 Jana Musilová Masaryk University Czech Republic
69 Monika Havelkova University of Ostrava Czech Republic
70 Vít Průša Charles University Czech Republic
71 Jiří Rákosník Institute of Mathematics AS CR Czech Republic
72 Beata Kubiś Academy of Sciences of the Czech Republic Czech Republic
73 Martin Raussen Aalborg University Denmark
74 Steen Markvorsen Technical University of Denmark Denmark
75 Bodil Branner Technical University of Denmark Denmark
76 Nadim Rustom University of Copenhagen Denmark
77 Elisenda Feliu University of Copenhagen Denmark
78 Vagn Lundsgaard Hansen Technical University of Denmark Denmark
79 Arne Jensen Aalborg University Denmark
80 Carsten Wiuf University of Copenhagen Denmark
81 Kateryna Pavlyk Univerity of Tartu Estonia
82 Kalle Kaarli University of Tartu Estonia
83 Jouko Väänänen University of Helsinki, and University of Amsterdam Finland
84 Lizaveta Ihnatsyeva University of Helsinki Finland
85 Rami Luisto University of Helsinki Finland
86 Elefterios Soultanis University of Helsinki Finland
87 Juhani Koivisto University of Helsinki Finland
88 Tadeusz Iwaniec University of Helsinki Finland
89 Marja Makarow University of Helsinki Finland
90 Ilkka Holopainen University of Helsinki Finland
91 Jarmo Jääskeläinen University of Helsinki Finland
92 Aleksis Koski University of Helsinki Finland
93 Kari Astala University of Helsinki Finland
94 Martina Aaltonen University of Helsinki Finland
95 Istvan Prause University of Helsinki Finland
96 Vadim Kulikov University of Helsinki Finland
97 Anna Kairema University of Helsinki Finland
98 Terhi Hautala University of Helsinki Finland
99 Jasun Gong Aalto University (TKK) Finland
100 Matti Vuorinen University of Turku Finland